Obezite

Yeme bozuklukları  arasında yaygın şekilde görülen rahatsızlıklardan birisi olan obezite günümüzde gittikçe yaygın hale gelen rahatsızlıklardan birisidir. Yeme bozukluklarının temelinde genelde psikiyatrik sorunların yattığı bilinmektedir. Kişinin kendisinden bir şekilde memnun olmaması ya da psikolojik bakımdan zayıf bir döneminde farklı şekilde tepki göstermesi neticesinde ortaya çıkar.

Yeme bozuklukları durumu yalnızca kilo ya da besinle alakalı olmadığı için ve ciddi şekilde psikolojik; aynı zamanda fiziksel rahatsızlıklara yol açabildiği için önü alınması gereken ve mutlaka bir psikiyatra danışılması gereken konular arasında yer alır.

Obezite Nedir?

Obezite nedir? Obezite durumu çeşitli fiziksel rahatsızlıklar nedeniyle ya da yeme bozukluğu gibi psikolojik temelli sorunlardan kaynaklı olarak görünen bir hastalık biçimidir. Aslında yeme bozukluklarının bir sonucu olarak da değerlendirilebilir.

Obezite temel olarak bedende fazla miktarlarda yağ birikmesi durumu ile meydana gelen ve kesinlikle tedavisi gereken bir hastalıktır. Farklı nedenlerden kaynaklanabilmekle birlikte fiziksel alt nedenler ve yeme bozuklukları ön plana çıkar. Obezite alınmış olan enerjinin tüketilmekte olan enerjiyi aştığında ortaya çıkan bir durumdur.

Obezite Belirtileri

Obezite belirtileri  arasında psikolojik sıkıntılar ile benlik saygısı azalması, sırt eklem ağrısı, cilt sorunu, uyku apnesi ve horlama, nefes darlığı, hızlı yorulma ve terleme gibi unsurlar ön plana çıkar.

Obezite tespitinde kullanılan Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemiş olduğu belli vücut kitle endeksi sıralamaları mevcuttur. Bununla birlikte obezitenin sebep olduğu hastalıklar da bulunmaktadır. Bunların başında diyabet yani halk arasındaki adıyla şeker hastalığı gelir. Hipertansiyon ve koroner arter hastalığı ile safra kesesi rahatsızlıkları, uyku apnesi, astım, psikolojik sıkıntılar ile felç gibi rahatsızlıklara da sebep olabilir. Dolayısıyla obezite ilerlemeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Fiziksel olarak tedavi süreçlerinin yanı sıra psikolojik alt yapısı nedeni ile obezite tedavisinde psikolojik destek şarttır. Bu anlamda da uzman desteğine ihtiyaç olmaktadır. Obezite tedavisi noktasında pek çok yöntem uygulanmakla birlikte; bu alanda uzman ve işinin ehli kişilere danışmak oldukça  önemlidir. Obezite rahatsızlığında cerrahi müdahaleye başvurmak diğer süreçler işe yaramadığı takdirde son çaredir. Pek çok obezite çeşidinde cerrahi müdahaleye gerek olmadan tedavi süreci yönetilmektedir.

Obezite Tedavisi

Obezite tedavisi  noktasında hastalığın süreçleri farklılık göstermektedir ve buna bağlı olarak tedavi aşamaları da değişir. Alanında uzman diyetisyen, eski yatır ve diğer profesyonel alanlarda tedavi yürütülmelidir. Obeziteye neden olan enerjideki fazlalık durumu dengesiz ve sağlıksız beslenme neticesinde oluştuğu gibi; kalıtsal yatkınlıklar ve çeşitli hormonlar bozukluklar da obezitenin sebebi olabilmektedir. Bu nedenle gerekli tüm testlerin uygulanması ve buna bağlı olarak bir süreç yürütülmesi önemlidir.

Tamamen psikolojik ve stres kaynaklı da ortaya çıkabilen obezitenin tanımı; genelde vücut kitle endeksinin 30 sayısının üzerine çıktığı durumlarda yapılır. Elbette bu ölçüm tek kriter değildir. Obezite rahatsızlığının yeme atakları İle bağlantılı olduğu bilinmektedir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı kişiler için psikolojik kaynaklı olarak yeme atakları görünmektedir. Yeme atağı rahatsızlığının tespiti için düzenli şekilde bu eylemin tekrarlanıyor olması ana kıstaslardan birisidir. Yeme ataklarının içeriklerinden birisi de duygusal yeme durumudur. Bu aşamada yine psikiyatri desteğine başvurmak ve kişiyi yemek için tetikleyen duygusal durumu anlamak gerekir.

Kişiyi tetiklemekte olan duygu tespit edildikten sonra buna bağlı bir iyileşme süreci uygulamak gerekir. Yeme atağı başladığı fark edildiğinde bir süre ara vermek ve yemek yenilen çevreyi değiştirmek gibi unsurlar etkili olabilir. Aynı zamanda çok yorucu ve kısıtlayıcı bilinçsiz diyetlerden uzak durmak obezite ve yeme bozukluğu tedavisinde önemli etkenler arasında yer alır.

All Team Members