Orgazm Bozukluğu

Orgazm Bozukluğu Vajina, içerisinde klitoris ve G noktası adı verilen uyarılma bölgelerini bulunduran bir yapıdır. Buna göre düzenli ve gerekli süre zarfında yapılan uyarmalar sayesinde kadınlarda orgazm sağlanabilmektedir. Ancak bilindiği gibi erkeklere kıyasla orgazma ulaşmak, kadınlar için daha zorlu bir yoldur. Buna göre bilmeniz gereken en önemli durum, kadınlarda orgazma ulaşmayı engelleyebilecek çeşitli problemlerdir.

Kadınların cinsel bir birleşme ile orgazm olamaması durumu özellikle araştırılan bir durumdur. Buna göre yapılan çalışmalarda heteroseksüel ilişkiler sürdüren kadınların yaklaşık %40’lık bir kısmının orgazm olmada güçlük çektiği bilinmektedir.

Uzun zamandır devam eden bu durum psikiyatristlerin de ilgisini çekmektedir. Orgazm bozukluğu fiziksel durumlardan ötürü kaynaklanabilse de aynı zamanda birtakım psikolojik durumlardan dolayı da gecikme ya da hiç orgazm olmama durumları yaşanabilir.

Kadınlarda Orgazm Bozukluğu Nedenleri

Kadınlarda orgazm bozukluğu yaşanmasının birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bu anlamda yaşanılan ortam, fiziksel ve psikolojik koşullar, alınan ilaçlar ve ilişki sorunları gibi durumlar orgazm olmayı engelliyor veya geciktiriyor olabilir.

Bu anlamda ilk olarak psikolojik açıdan baktığımızda toplumun kadına dayatmış olduğu değer algılarından kaynaklanan baskılar, kadın ve partneri arasındaki ilişkinin genel durumu, kadının kendi kafasında olabilecek farlı sorunlar, olumsuz iletilmiş baba-kız problemleri ve orgazma ulaşamayacağına dair genel endişe orgazm bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Bunun yanında fiziksel problemlerin başında ise yanlış veya eksik iletilmiş cinsel anatomi bilgisi, kullanılan çeşitli ilaçlar, altta yatan farklı sorunlar, klitoral uyarının yeterli olmaması ve partnerin erken ejakülasyonu gibi durumlar sayılabilir.

Her bir farklı durumun ışığında kadınlarda boşalamama nedenlerine baktığımızda sunulan her bir farklı durum, çözülebilir ve tedavi edilebilir olsa da doğru yaklaşımları gerektirirler.

Orgazm Bozukluğu Görülme Sıklığı

Orgazm bozukluğu kadınlar arasında oldukça sıklıkla görülen bir problemdir. Bu anlamda birçok kadın asıl olarak ilişkilerinde cinsel anlamda tam olarak tatmin olamamaktadır. Kadın tatmin olmazsa ne olur sorusu da burada karşımıza çıkabilir.

Kadınlarda ne kadar çok orgazm bozukluğu görülse de, bu şikayet ile başvuran veya tedavi arayan kadınların sayısı oldukça azdır. Bu sebeple de uzmanlar, bu durumun yeterli cinsel bilgiye sahip olunmaması ya da aynı şekilde toplumun dayatmış olduğu birtakım farklı düşünceler olduğunu öne sürmektedir.

Ancak yapılan çalışmalar sonrasında elde edilen verilere göre kadınların orgazm olabilme sıklığı da yaş ilerledikçe artmaktadır. Buna göre kadının kendi vücudunu tanıması ya da neyden hoşlanıp neyden hoşlanmadığını bilmesi gibi genel durumlar sayesinde orgazm daha kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Bunun yanında fazla ilerlemiş yaş sebebiyle farklı orgazm bozuklukları da görülebilir. Bu bozukluklar ise özellikle menopoz, farklı hastalıklar ve ilaç kullanımı ile oluşabilmektedir.

Orgazm Bozukluğu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Orgazm bozukluğu tedavisi dediğimizde öncelikle problemin neyden kaynaklandığını bilmeniz gerekecektir. Buna göre bir psikolojik problemden kaynaklanan orgazm bozukluğundan şikayetçi iseniz buna göre bir terapist veya psikolog ile görüşmeniz gerekecektir. Ancak bunun dışında farklı hastalıklar ya da cinsel bilgisizlikten kaynaklanan durumlar için doktorlara başvurmak da bir tercihtir.

Kadınlar genel anlamda toplum içerisinde fiziksel ve psikolojik olarak cinsellik açısından fazlasıyla karışık sinyallere maruz kalmaktadırlar. Bu sebeple de oluşabilecek çeşitli orgazm bozuklukları asıl olarak bu sinyallerden kaynaklı olarak da görülebilir.

Orgazm bozukluğunun ortaya çıktığı ana göre tedavi planlaması yapılır, bunun yanında partnerde olan erken ejakülasyondan kaynaklı bir problem olabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Aynı şekilde çift terapileri ve cinsel terapiler de kadınlarda orgazm bozukluğu için uygun görülebilecek tedavilerdendir.

All Team Members