Ejakülasyon Bozuklukları

Ejakülasyon bozuklukları, cinsel işlev bozuklukları arasında bulunan ve erkeklerde cinsel hayatın işleyişinde sorunlara sebep olan birtakım hastalıklar olarak tanımlanabilmektedir. Buna göre genel olarak bir erkeğin ejakülasyon zamanını ayarlayamaması ya da ejakülasyon sırasında farklı durumların ortaya çıkması olasıdır. Bunlar ise ejakülasyon bozukluklarının türleri olarak karşımıza çıkarlar.

Ejakülayson bozukluğu hem genç hem de yaşlı erkeklerde görülebilecek bir problemdir. Bu sebeple de yaş kaynaklı olmadığı da düşünülmektedir. Aynı şekilde 20’li yaşlarının başındaki erkeklerde daha fazla görüldüğü, toplumun %5-%30’luk bir kısmındaki erkeklerde var olan ve cinsel hayatı etkileyen bir sorun olduğunu söylemek gerekecektir.

Ejakülasyon Bozukluğu Türleri Nelerdir?

Ejakülasyon bozukluğu türleri, ortaya çıkan farklı problemlerin isimlendirilmesi ile oluşmuştur. Bu anlamda erkeklerde cinsel işlev bozuklukları özellikle ejakülasyon odaklı olup, bu ejakülasyonun gerçekleştirilip gerçekleştirilememesi ya da zamanı gibi etkenlerden kaynakla bir sorun olup olmadığı konusunda yorum yapılabilir.

Erken Ejakülasyon

Erken ejakülasyon birçok erkeğin şikayetçi olduğu bir problem olarak eşinden önce orgazma ulaşma olarak tanımlanabilir.

Spermasız Ejakülasyon

Yalnızca az bir seviyede siyek ya da bir farklı tanımlanmış biçimi ile üretra salgısı dışında ejakülasyon olmaması durumudur.

Geç Ejakülasyon

Cinsel birleşme sırasında tam olarak orgazma ulaşamama ve geç ejakülasyon olması durumuna verilen isimdir.

Anejakülasyon

Ejakülasyona ve orgazma hiçbir şekilde ulaşamama durumudur. Farklı hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir.

Sertleşme Olmadan Ejakülasyon

Cinsel birleşme başlamadan önce, tam olarak sertleşme olmadan oluşan ejakülasyona verilen isimdir.

Retrograd Ejakülasyon

Ejakülasyonun dışarıya değil, içeriye doğru olması durumudur. Bu anlamda sıvı mesaneye atılabilir. Bazen meni dışarıdan görülebilirken bazen hiçbir şekilde görülmez.

Ejakülasyon Bozukluğu Neden Olur?

Ejakülasyon bozuklukları nedenleri dediğimizde karşımıza çıkacak liste detaylıdır. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak ayrılabilecek olan listede sıralanabilirler. Bu anlamda fiziksel olarak görülen çeşitli ejakülasyon bozuklukları, prostat ya da tiroid gibi problemlerin göstergesi olarak sayılabilir.

Bunun dışında psikolojik olarak görülen ejakülasyon bozuklukları ise aynı şekilde depresyon, ilişkide görülen çeşitli problemler ya da birçok farklı psikolojik rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir.

Bunlar yanında kas gevşetici ilaçların ya da yüksek tansiyon ilaçları ve ağrı kesicilerin aynı şekilde belirli problemlere geçici olarak yol açabileceğini de bilmeniz gerekecektir. Bununla birlikte özellikle orta yaş sonrasında ejakülasyon problemlerinin görülmesi oldukça doğaldır. MS, diyabet, mesane ameliyatı ya da prostat bezi ameliyatı gibi durumlar da zaman zaman farklı ejakülasyon problemlerine sebep olabilmektedirler.

Ejakülasyon bozuklukları erkeklerde görülmesi normal olan bir durum olsa da elbette farklı tedavi yöntemleri de bulunur ve bu tedavi yöntemleri sayesinde daha düzenli bir cinsel hayata sahip olunabilir.

Ejakülasyon Bozuklukları Nasıl Tedavi Edilir?

Ejakülasyon bozuklukları tedavisi farklı durumlarda yapılabilse de öncelikle sorunun neyden kaynaklandığını bilmemiz gerekecektir. Bu anlamda psikolojik sorunlar olarak ele aldığımızda elbette öncelikle psikolojik olarak yoran durumun ne olduğu ve sonrasında bir psikolog ya da terapist görüşmesi ise gerekli tedavi sağlandığı takdirde ejakülasyon bozukluklarından kurtulmak oldukça olası bir durumdur.

Bunun yanında fiziksel olarak kaynaklanan ejakülasyon bozuklukları ise başka bir problemin habercisi olabileceği için öncelikle genel bir muayene yapılması ve bu duruma sebep olabilecek hastalıkların araştırılması gerekecektir. Bununla birlikte bir sorun bulunamaması halinde asıl olarak ejakülasyon bozukluğu tedavisine ya da farklı bir sorun bulunduğu zamanlarda bulunan sorunun çözümüne odaklanılır.

Sorunun kendisinin ejakülasyon bozukluğu olması halinde belirli ilaç tedavileri ya da düzenli egzersiz ve yemek programları önerilebilir.

All Team Members