Evlilik Öncesi Süreç

Evlilik kararı ve bu karardan öncesi de sonrası da kimi çiftler için farklı durumlara yol açabilir. Bununla birlikte tüm karmaşa ve hazırlıklar arasında yıpranmış bir ilişkiyle yüz yüze gelebilir veya kendiniz için can sıkıcı psikolojik durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Özellikle evlilik kararı alındıktan sonrası her çift için adeta bir geri sayımın başladığı günlerdir. Buna göre ailelerin düzeni, yeni hayatın oluşturulması ve bunlarla aynı şekilde olacak kalabalık bir düğün ve diğer organizasyonların hazırlıkları başlayacaktır. Buna hitaben de kişilerin kimi zaman tükenebildiği, kaygı sorunları ile karşılaşabildiği ve aynı şekilde ilişkilerin de yara alabildiği durumlar gün yüzüne çıkabilecektir. Bununla birlikte bu yoğun dönemden en az hasar ile çıkmak ve tam tersine keyfine varmak amacıyla deneyebileceğiniz yolların da bulunduğundan bahsetmemiz doğru olacaktır.

Evlilik Kararı Süresince Yaşanabilecek Anlaşmazlıklar

Evlilik kararı verildikten sonra özellikle aileler arasında çeşitli uyuşmazlıklar baş gösterebilir. Bu durum da stabil ve mutlu bir ilişki yürüten çiftin her iki tarafının da zarar görmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple de özellikle ailelerin ilişkiye müdahale etmesinde belirli bir çizgi çizilmesi önemli olabilecek bir konudur.

Aynı şekilde çift arasında da zaman zaman görüş ayrılıkları olabilir. Bu görüş ayrılıkları ise doğrudan doğruya değişmekte olan yaşamın ve getirmiş olduğu stresin bir sonucu olarak yorumlanmaktadır. Bu anlamda çiftin her iki tarafının da anlayışlı ve hoşgörülü olması gerekir. Kaygı bozuklukları ya da farklı psikolojik durumlar kendini gösterdiği zamanlarda ise bir uzmanın yardımına başvurulması da önemli bir konu olacaktır. Böylece yeni kurulan bir evliliğin temelleri de güçlü atılmış olur.

Evlilik Öncesinde Yaşanabilecek Psikolojik Sorunlar

Evlilik öncesi depresyon birçok kişi için ortaya çıkabilecek bir psikolojik durumdur. Buna göre evliliğe atılan ilk adım sonrasında kişiler zaman zaman kendi iç dünyalarında bazı sorgulamalara kapılabilirler. Bu durum oldukça sık görülmektedir. Ancak kontrol altına alınmadığı takdirde yıkıcı sonuçlar verebilir.

Evlilik öncesi kararsızlık sendromu ise aynı şekilde kendini gösterebilir. Fikir ayrılıkları içinde kalmak ve aynı şekilde en iyi ve uygun düzenin oluşmasını sağlamak kimi tartışmalara veya kararsızlıklara yol açabilmektedir. Bu tarz durumlarda ise öncelikle kişinin kendi düşünce ve duyguları içerisine dönerek rahatlaması, meditasyon ve nefes egzersizi gibi durumlardan yararlanarak sakinleşmesi önerilebilecektir.

Çiftler Arasında Olabilecek Sorunlar

Evlilik öncesi stres yüzünden ayrılma noktasına geldik diyen çiftler de bulunur. Evlilik kararı verilmeden önceki süreç içerisinde iki kişilik bir ilişki olan düzene birçok yeni kişinin katılması durumu tetikleyebilir. Aynı şekilde çiftlerin kendi aralarında zaman zaman bağlanma problemleri, evlilik korkusu ve düzen oluşturma stresi gibi durumlar sebebiyle tartışmalar çıktığı da görülmektedir.

Bununla birlikte bir ilişki terapisinden yardım almanız önerilebilir. Böylelikle ilişkinin genel anlamda bir koşuşturmacadan ibaret olmadığı hissiyatına geri dönülmek amaçlanabilir. Psikologlar bu dönemlerde çeşitli sorunların çözülmesinde yardımcı olurken aynı şekilde çiftlerin aralarındaki problemleri de birtakım egzersizlerle açıklığa kavuşturabilirler.

Evlilik Öncesi Süreçte Psikolojik Destek Gerekir Mi?

Evlilik ve düğün öncesi anksiyete birçok probleme bağlı olarak ortaya çıkabilir. Aynı zamanda evlilik öncesi erkek psikolojisi ve evlilik öncesi kadın psikolojisi de birbirinden farklı iki konsept olacağından belirli sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olabilir.

Evlilik öncesi depresyon belirtilerine bakıldığında ortaya çıkan bazı durumlar bulunur ve her psikolojik olay içerisinde olduğu gibi, basit gibi görünse de evlilik öncesindeki sorunların da hızlı bir şekilde önüne geçilmesi gerekir. Bu anlamda psikolojik destek almak özellikle göz önünde bulundurulması gereken bir husus niteliği taşımaktadır.

All Team Members