Şizofreni Hastaları ve Yakınlarına Destek

Şizofreni, genel anlamda hem bu hastalığa sahip kişinin hem de çevresindekilerin günlük hayatlarını derinden etkileyebilecek, psikiyatrik bir hastalıktır. Bilinenin aksine şizofreni hastaları, sürekli bir sanrı durumunda seyretmeseler de sanrılar ortaya çıktıkları zamanlarda oldukça yıkıcı sonuçlar doğurabildikleri gibi insan ilişkilerini de etkilerler.

Birçok durumla kendini gösterebilecek olan şizofreninin sebebi , genel olarak hem kalıtımsal hem de çevresel faktörlerden doğduğu öne sürülmektedir. Bunun yanında farklı tetikleyicileri de bulunur. Örneğin belirli renkler, şekiller ya da durumlar, şizofreni hastalarını etkileyerek dayanılmaz sonuçlara sebep olabilir.

Bunun yanında şizofreni hastalarına destek veren yakınları ve çevresindeki insanlar da bu tetikleyicilerden uzak durumlarda yaşamaya alışmalı ve bunun yanında herhangi bir durum ortaya çıktığında hem kendilerini hem de şizofreni hastalarını en iyi şekilde rahatlatabilmelidir. Bu durum da kimi zaman kişiler için zorlu bir yol olabilir. Bu sebeple de psikolojik destek almak, oldukça tercih edilen, gerekli bir çözüm olarak görülmektedir.

Şizofreniden Kaynaklanabilecek Durumlar Nelerdir?

Şizofreni, bahsedildiği üzere belirli bir zaman dilimi içerisinde oluşmaz, tam tersine ani gelişebilecek ve oldukça hasara sebep olabilecek bir durumdur. Buna göre şizofreninin sebep olduğu durumlar da zaman zaman ön görülemeyebilir. Ancak özellikle sosyal senaryolarda pek çok farklı duruma yol açabilir. Buna göre çevreden gelen anlamsız bakışların yanında kişiyi kınama veya hor görme gibi durumlar da ortaya çıkabilir.

Bu durumlarla baş etmek ise oldukça zordur. Şizofreni hastaları, bu bozukluğa sahip olmayan kişilerin anlamlandıramayabileceği davranışlarda bulunabilir ya da aynı şekilde farklı ve gerçek olmayan durumlardan bahsedebilirler. En iyi şekilde kontrol altına alınması ise elbette şizofreni ilaçları sayesinde erişilebilecek bir zaferdir.

Şizofreni Hastası Yakınlarına Psikolojik Destek Neden Gereklidir?

Şizofreni hastası yakınları, beklenmedik durumlar içerisinde kalabilirler. Bu beklenmedik durumlar, kendilerini farklı biçimlerde ortaya koysalar da, hem baş etmesi hem de sosyal hayatın devamlılığı ve zihnin temiz tutulması zorlu olabilir. Bu sebeple de şizofreni hastalarının yakınlarına psikolojik desteklerden faydalanması önerilir.

Psikolojik destek sayesinde, hem hastanın hem de yakınlarının hayatı kolaylaşabilir. Öncelikle kabullenme ve durumla nasıl baş edeceğini bilmek gereklidir. Sonrasında ise şizofreni hastasının yakını için de belirli rahatlama teknikleri gerekebilir. Bunun sebebi ise insanların genel olarak sözlü iletişim kurmaya karşı duydukları gerekliliktir. Aynı şizofreni hastalarında olduğu gibi zaman zaman ilaç takviyesi de gerekli görülebilir.

Şizofreni Hastalarına Psikolojik Destek Nasıl Sürdürülür?

Şizofreni hastaları, tanı konulduktan sonra bu bozukluğun tamamen farkındadır. Zaman zaman gerçek olmadığını bildikleri şeyler, zihinlerinin oynadıkları bir oyun olarak karşılarına çıktığında, bu oyunları görmezden gelmek ya da sosyal olarak aktif olmak zor olabilir.

Aynı şekilde kimi şizofreni hastası, yakınlarına sebep oldukları kötü durumlardan da zihinsel olarak depresyon ya da kaygı bozuklukları gibi durumlarla yüzleşebilirler. Bu durumların ortadan kaldırılması için ise kesinlikle uzman bir terapist ya da psikolog tercih edilmelidir. Böylece hem hastalığın seyri göz altında tutulur hem de kişinin baş etmesi daha kolay bir hale gelir.

Şizofreni Hastaları ve Yakınları İçin Sosyal Hayat Zorlu Mudur?

Şizofreni hastaları için de yakınları için de hayat kimi zaman zorlu olabilir. Bu sebeple de öncelikle durum hakkında ileri seviyede bilgi sahibi olunması ve elbette karşılarına çıkabilecek olan farklı olayların önceden bilinmesi önemlidir. Bu bilgilendirme tamamen bir uzman aracılığıyla yapıldığında, ortaya çıkabilecek hasarın da kontrol altına alınmış olacağını söyleyebiliriz.

All Team Members