Kronik Hastalar ve Yakınlarına Destek

Kronik hastalıklar, birçok farklı sebepten dolayı oluşan ve bireyin hayatı boyunca etkilerini devam ettiren hastalıklardır. Belirtilerini göstermeleri zaman alabilse de, kişinin hem vücut hem de psikolojik durumunda birtakım etkilere sebep oldukları bilinmektedir. Bununla birlikte hem kronik rahatsızlığa sahip bir kişinin hem de bu kişinin yakınlarının belirli müdahalelere ihtiyacı olacaktır.

Kronik hastalıklara sahip kişide sürekli olarak farklı yerlerde ağrılar, ruh hali değişiklikleri ve içine kapanıklık gözlenecektir. Bunun yanında kimi hastanın ve hasta yakınlarının depresyon tanısı aldığı da bilinmektedir. Yalnızca hastalığa sahip kişi değil, onu seven ve yanında olmaya çabalayan kişiler için de psikolojik destek önemli ve gerekli bir unsur olarak görülmektedir. Bu sebeple de psikologlar ve terapistler tedavi görmek isteyen kişiler için doğru ve kişisel uygulamalar hazırlamaktadırlar. Bu uygulamalar ile birlikte bireylerin tekrar hayata bağlanması ve aynı şekilde mental sağlığını geri kazanması hedeflenir.

Kronik Hastalıklar Bireylerde Ne Tür Psikolojik Etkilere Neden Olur?

Kronik hastalıklar, vücuda olduğu kadar zihne de etki etmektedir. Bunun sebebi ise ilk olarak fiziksel rahatsızlıklardan dolayı ortaya çıkan içine kapanıklık ya da asosyallik olarak görülebilir. Bunun yanında kişiler vücutlarında oluşan görülen ve görülmeyen her türlü etkiye karşılık belirli depresyon ve anksiyete gibi psikolojik rahatsızlıkların pençesine düşebilirler.

Bunun yanında kronik hastalığı olan bir kişiye destek olmak ve yardım etmek ne kadar az konuşulsa da asıl olarak büyük güç isteyen bir durumdur. Bu sebeple de hasta yakınlarının tükenebildiği görülmektedir. Bununla birlikte yardım etmek ve hastanın psikolojisine de destek olabilmek adına yakınların da psikolojik destek almaları önerilecektir. Böylece çevre içerisinde kişiler, oluşan tatsız durumlar ile nasıl baş etmeleri gerektiği hakkında daha genel bir algıya sahip olacaklardır.

Kronik Hastalara ve Yakınlarına Psikolojik Destek Neden Gereklidir?

Kronik hastalara ve yakınlarına psikolojik destek oldukça gerekli görülür. Bunun sebebi ise kronik hasta ile iletişim kurulurken özellikle dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar olmasıdır. Bunun yanında kronik hastalığı olan hastaya psikolojik destek verilebilmesi de kişinin kötü olaylar arasından tekrar hayata bağlanmasını ve güçlü durmasını sağlayacak etkenler arasında yer almaktadır.

Özellikle terminal dönemdeki hastaya psikolojik destek oldukça önemlidir. Bu kişiler özellikle diğerlerinde görülmeyen bir durum ile yüz yüze geleceklerdir. Bu durum ise kendi yasını tutma durumu olarak adlandırılabilir.

Kronik Hasta ve Yakınlarına Verilebilecek Destek ile Ne Amaçlanır?

Kronik hastalara ve yakınlarına destek verilerek kişilerin duruma öncelikle daha iyi adapte olması, kabullenmesi ve daha sonrasında tedavi için gerekecek yeterli gücü toplaması amaçlanır. Bu şekilde kişiler yaşama dair tekrar bir umur sahibi olacaktırlar.

Aynı şekilde hasta yakınları da bu destekten faydalanarak hem kendileri hem de kronik hastalığa sahip birey için yaslanılabilecek bir omuz niteliğini yakalarlar.

Kronik Hasta ve Yakınlarına Ne Tür Psikolojik Destekler Verilebilir?

Hasta ve hasta yakını psikolojisi değişebilse de aynı şekilde kişilere ve yüz yüze geldikleri duruma özel olarak hazırlanan programlar bulunacaktır. Bu programlar sayesinde kişinin kendi gücünün farkına varması için ya da durumu kabullenebilmesi ve gerekli yas dönemini sağlıklı bir şekilde geçirebilmesi için uygun alan sağlanmaktadır.

Kronik hasta ve yakınlarına destek için kullanılan bazı yöntemler şu şekilde sıralanabilir;

  • Aile terapisi
  • Medikal tedaviler
  • Psikoterapi
  • Bireysel tedavi

Hasta ve hasta yakınlarına psikolojik destek nasıl olmalıdır sorusunun cevabı da bu psikolojik tedavi yöntemleri arasında yer alacaktır.

All Team Members