Kendine Zarar Verme

Kendine zarar verme davranışı psikolojik rahatsızlıklar arasında yer almakla birlikte genel anlamda duygusal bir stres durumu ile başa çıkmaya yönelik bir dışavurumudur. Psikolojik bir yönü olmakla birlikte sonuç itibariyle fiziksel olarak da zarar meydana getirebilecek bir rahatsızlıktır. Peki kendine zarar verme davranışı nedir ve belirtileri nelerdir? Yazımızda kendine zarar verme durumu ile ilgili tedavi yöntemlerine ve ayrıntılara değineceğiz.

 Kendine Zarar Verme Nedir?

Kendine zarar verme nedir?  Kısaca bir kişinin kasıtlı bir biçimde kendi vücuduna zarar vererek yaralaması durumudur. Bu durum genelde psikolojik bir temele dayanır ve kişinin psikolojisinde kaldıramadığı bir durumun yansımasıdır. Aynı zamanda psikiyatrik farklı bir hastalığın işaretçisi de olabilir.

Kendine zarar verme davranışında, eleştirmek ya da standart bir şekilde nasihat vermek yerine doğrudan bir uzmana danışmak gerekir. İleriye dönük olumsuz neticeler oluşmasını önlemek adına bir psikiyatr ile görüşmek oldukça önemlidir. Çünkü bu tarz durumlarda; davranışı meydana getiren alt psikoloji incelemek ve ona göre bilinçli bir önem almak gerekmektedir.

Kendine Zarar Verme Belirtileri

Kendine zarar verme belirtileri noktasında; kişinin kendisi ya da çevresindeki birisi bağlamında değerlendirme yapılabilir. Kişi kendisinde böyle bir durum olduğunu zaten fark edecektir. Eğer çevresinde böyle bir sorun yaşayan kişi varsa; yine fiziksel olarak zarar belirtileri görülebilir.

Peki insan kendisine neden zarar verir? Özellikle bu zarar verme davranışı genç insanlar arasında yaygın olduğunu söylemek mümkündür. Ancak bu davranış nedeniyle yardım alma oranı ne yazık ki yeterli değildir. Aslında pek çok farklı sorunun bir dışavurumu olarak kendini belli eden bu davranış bozukluğunun altında yatan neden araştırılmalı ve buna bağlı olarak bir çözüm önerilmelidir.

 Kendine zarar verme davranışında psikolojik etkenler çok büyük bir yer tutar. Psikolojik olarak belli bir yükün taşınamıyor oluşu, devamlı olarak zihinde tekrarlanan takıntılı düşünceler, kişinin çevresi ya da kendisiyle bağlarının kopması ya da kişilik bozukluğu gibi pek çok psikolojik alt neden olabilir.

Bu tarz sorunların varlığı suçluluk duygusu, umutsuzluk hali ve daha da ileri giderek kendisinden nefret eden kişiler ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumda olumsuz atmosferin de etkisi ile kişiler sorunlarını aşmak için destek aramak yerine kendisine zarar verip bu duygulardan kaçınmaya çalışır.

Elbette bu tutum sağlıklı olmayan bir davranış yapısını göstermektedir. Duygusal sorunların ortaya çıkışı noktasında; yardım almak çok önemlidir. Zira belli psikolojik altyapılar anlaşıldıktan ve çözümlendikten sonra; davranış etkeni de büyük oranda düzelme gösterir.

 Kendisine zarar verme davranışı depresyon ve endişe ataklarıyla da bağlantılı bir durumdur. Bunun yanı sıra; belli bir travmaya maruz kalmak, sosyal olarak sorunlar yaşamak da kişilerin kendisine yönelik acımasız bir şekilde davranmasına yol açabilir.

Kendine Zarar Verme Tedavi Yöntemleri

Kendine zarar verme tedavi yöntemleri; yukarıdaki ortaya çıkış biçimlerine bağlıdır. Yani kişinin kendine zarar verme kaynağı nedir sorusu sorularak ilerlenir ve buna bağlı olarak bir çözüm üretilmesi amaçlanır.

Kendine zarar verme davranışının temelinden şizofreni ya da buna benzer psikiyatrik bir rahatsızlık olabileceği gibi; sosyal ortamlara karşı bir tepki nedeniyle de oluşabilir. Dolayısıyla dışarıdan bakılarak bu durumun ortaya çıkış biçiminin anlaşılması mümkün değildir. Uzmanlar tarafından belli araştırmalar neticesinde kendine zarar verme davranışının temelleri incelenebilir ve buna bağlı olarak bir yöntem geliştirilir.

Doğrudan psikiyatri tedavi ile birlikte son dönemlerde imgeleme adı verilen yeni bir psikoterapi yöntemi ve belli destekleyici ilaçlar ile müdahale teknikleri söz konusu olmaktadır.

All Team Members